Remekül sikerült az I. Elfeledett mesterségek tábora a Martosi Rendezvényligetben. A kétnapos tábor során a résztvevők kosarat fontak, kipróbálták a fazekas mesterséget, illetve hagyományos módon, kemencében sütöttek kenyeret és lepényt. Emellett csónakáztak, fociztak, teqballoztak és íjászkodtak.
A határon átnyúló partnerségeket építő projektben partnerünk a Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium volt Győrből, ahonnan 36 diák és két kísérő érkezett, illetve a Marianum Egyházi Iskolaközpont Komáromból, ahonnan 17 diák és egy kísérő érkezett. A lehetőséget tárháza a teljesség igénye nélkül: kosárfonás, íjászkodás, fazekas mesterség, tájházlátogatás, túra a robbantott hídhoz, lepénysütés, szakmai találkozó, csónakázás és így tovább…
A Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium három diákjának élménybeszámolóját közöljük lejjebb:
„Május 7-én izgatottan gyülekeztünk, mi a 9.e osztály a Kazinczy előtt, hiszen az érettségi szünetben ezen a napon került megrendezésre a kétnapos martosi kirándulásunk Szlovákiában.
Miután a buszon mindenki kényelmesen elfoglalta helyét, már indulhattunk is Martos felé. Az út vidáman telt, mindenki beszélgetett, jól érezte magát. Komáromban felvettük három osztálytársunkat és velük kiegészülve folytattuk utunkat Szlovákiába. Megérkezésünkkor mindenki meglepődve vette tudomásul, hogy szálláshelyül jurták fognak szolgálni. Miután bepakoltunk a sátorba, egy közösségi házba mentünk, ahol megismerkedtünk szervezőinkkel és egy kisvideót is megtekinthettünk a programokról. Vezetőink először a fazekas mesterség, valamint a kosárfonás rejtelmeibe avattak be minket.
Egy kellemesen eltöltött, jó hangulatú ebéd után folytathattuk a délelőtt elkezdett munkáinkat, egy-két ügyeskezű osztálytársnak köszönhetően gyönyörű alkotások születtek. A délután hátralévő részében egy kellemes túra keretében ellátogathattunk a robbantott hídhoz, melynek történetét is megismerhettük. Az osztály egyik fele megtekintette a martosi tájházat, ahol rengeteg különlegességet csodálhattunk meg, többek között a népviseletet is. Sokunk örömére hagyományos módon kemencében kenyeret és lepényt is süthettünk, amit este jóízűén el is fogyasztottunk. Emellett akinek kedve támadt, csónakázhatott, focizhatott és íjászkodhatott is. Az est fénypontja a tábortűz volt, ahol pillecukrot sütögetve nagyokat beszélgettünk, énekeltünk.Osztálykirándulásunk második napján mindenki fáradtan ébredt, valaki a kevés alvás, valaki pedig az éjszakai hideg miatt volt meggyötört. Reggeli után két csapatra oszlottunk, egyik csapat a Martosi tájházba látogatott el, míg a többiek íjászkodással, agyagozással töltötték a napot. Ebéd után összepakoltunk, majd egy csoportkép is készült.
Majd elbúcsúztunk Martostól és Győr felé vettük az irányt. Az út csendesen telt, sokunkat elnyomott az álom. Kellemes élményekkel, kissé fáradtan, de feltöltődve tértünk haza. A két napos kirándulás hozzájárult ahhoz, hogy osztályunk egy még összetartóbb közösséggé kovácsolódjon.
Hálásak vagyunk Lőrincz Andrea Tanárnőnek, aki fantasztikus kísérőnk volt, valamint osztályfőnökünknek, Kolonics Gábor Tanár úrnak, hogy ezt a csodálatos kirándulást megszervezte osztályunknak”
– Nagy Enikő, Nagy Eszter, Szecsődi Regina.
A „Zabudnuté remeslá – Martovce” rendezvénysorozat (HUSK/SPF/2301/3.2/209) megvalósulását az Interreg Magyarország-Szlovákia Program Kisprojekt Alapja 13 215 € összeggel támogatta.